SBR10H300D1-13
DigiKey Part Number
31-SBR10H300D1-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SBR10H300D1-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SBR10H300D1-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR10H300D1-13
Description
DIODE SBR 300V 10A TO252 TYPE TH
Detailed Description
Diode 300 V 10A Surface Mount TO-252 (DPAK) Type TH
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 10 A
Mfr
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 300 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK) Type TH
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
10A