SBR05M60BLP-7
DigiKey Part Number
SBR05M60BLPDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR05M60BLPDICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR05M60BLPDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR05M60BLP-7
Description
BRIDGE RECT 1P 60V 0.5A DFN3030
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Super Barrier 60 V Surface Mount U-DFN3030-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBR05M60BLP-7 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Average Rectified (Io)
500 mA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
490 mV @ 500 mA
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 60 V
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-PowerUDFN
Technology
Super Barrier
Supplier Device Package
U-DFN3030-4
Voltage - Peak Reverse (Max)
60 V