SBR02U100LPQ-7
DigiKey Part Number
31-SBR02U100LPQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SBR02U100LPQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SBR02U100LPQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR02U100LPQ-7
Description
DIODE SBR 100V 250MA X1DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 250mA Surface Mount X1-DFN1006-2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 75 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
X1-DFN1006-2
Current - Average Rectified (Io)
250mA
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 200 mA
Base Product Number
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)