PD3Z284C6V8-7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 6.8 V 500 mW ±6% Surface Mount PowerDI™ 323
PD3Z284C6V8-7
DigiKey Part Number
PD3Z284C6V8DI-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD3Z284C6V8-7
Description
DIODE ZENER 6.8V 500MW PWRDI323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PD3Z284C6V8-7 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
PowerDI™ 323
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms