MBR10100CT-G1
DigiKey Part Number
31-MBR10100CT-G1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR10100CT-G1
Description
DIODE ARR SCHOTT 100V 5A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 5A Through Hole TO-220-3
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 5 A