JX5011C0120.000000
DigiKey Part Number
JX5011C0120.000000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JX5011C0120.000000
Description
XTAL OSC XO 120.0000MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
120 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
45mA
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
6-SMD, No Lead
Type
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.053" (1.35mm)
Function
Enable/Disable
Current - Supply (Disable) (Max)
20mA