FW3840001
DigiKey Part Number
31-FW3840001TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-FW3840001CT-ND - Cut Tape (CT)
31-FW3840001DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW3840001
Description
CRYSTAL 38.4000MHZ 9PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.4 MHz ±10ppm Crystal 9pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW3840001 Models
Category
Load Capacitance
9pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
38.4 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)