FW3740001Z
DigiKey Part Number
FW3740001ZDITR-ND - Tape & Reel (TR)
FW3740001ZDICT-ND - Cut Tape (CT)
FW3740001ZDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW3740001Z
Description
CRYSTAL 37.4000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37.4 MHz ±10ppm Crystal 18pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Type
MHz Crystal
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency
37.4 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Base Product Number
Load Capacitance
18pF