DMWSH120H23SM4
DigiKey Part Number
31-DMWSH120H23SM4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMWSH120H23SM4
Description
SICFET N-CH 1200V TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 100A (Tc) 349W (Tc) Through Hole TO-247-4
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 17.7mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
217 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+22V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3962 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
349W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-4
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
23mOhm @ 50A, 18V