DMTH8008SPSWQ-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 80 V 92A (Tc) 1.6W (Ta), 100W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank PowerDI5060-8 (Type UX)
DMTH8008SPSWQ-13
DigiKey Part Number
31-DMTH8008SPSWQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH8008SPSWQ-13
Description
MOSFET BVDSS: 61V~100V POWERDI50
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
34 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1950 pF @ 40 V
Power Dissipation (Max)
1.6W (Ta), 100W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Supplier Device Package
PowerDI5060-8 (Type UX)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.8mOhm @ 14A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA