DMTH43M8LFVWQ-7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 40 V 23A (Ta), 96A (Tc) 3.6W (Ta), 65W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank PowerDI3333-8 (SWP) Type UX
DMTH43M8LFVW-7
DMTH43M8LFVWQ-7
DigiKey Part Number
31-DMTH43M8LFVWQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH43M8LFVWQ-7
Description
MOSFET BVDSS: 31V~40V POWERDI333
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
36.9 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2737 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max)
3.6W (Ta), 65W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
PowerDI3333-8 (SWP) Type UX
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.3mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA