DMTH4005SK3Q-13
DigiKey Part Number
DMTH4005SK3Q-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMTH4005SK3Q-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMTH4005SK3Q-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH4005SK3Q-13
Description
MOSFET N-CH 40V 95A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 95A (Tc) 2.1W (Ta), 100W (Tc) Surface Mount TO-252-3
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
49.1 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3062 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max)
2.1W (Ta), 100W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
TO-252-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.5mOhm @ 50A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA