DMTH10H025LK3Q-13
DigiKey Part Number
31-DMTH10H025LK3Q-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMTH10H025LK3Q-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMTH10H025LK3Q-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH10H025LK3Q-13
Description
MOSFET N-CH 100V 51.7A TO252 T&R
Detailed Description
N-Channel 100 V 51.7A (Tc) 3.1W (Ta) Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
21 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1477 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
3.1W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
22mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA