Image for DMT6009LJ3 is not available
DMT6009LJ3
DigiKey Part Number
DMT6009LJ3DI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT6009LJ3
Description
MOSFET N-CH 60V 74.5A TO251
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 74.5A (Tc) 2.9W (Ta), 83.3W (Tc) Through Hole TO-251 (Type TH)
EDA/CAD Models
DMT6009LJ3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
33.5 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±16V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1925 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.9W (Ta), 83.3W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-251 (Type TH)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 13.5A, 10V