DMT6009LCT
DigiKey Part Number
DMT6009LCTDI-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT6009LCT
Description
MOSFET N-CH 60V 37.2A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 37.2A (Tc) 2.2W (Ta), 25W (Tc) Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMT6009LCT Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
33.5 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1925 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.2W (Ta), 25W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12mOhm @ 13.5A, 10V