DMT10H009LK3-13
DigiKey Part Number
31-DMT10H009LK3-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMT10H009LK3-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMT10H009LK3-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT10H009LK3-13
Description
MOSFET BVDSS: 61V~100V TO252 T&R
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 90A (Tc) 1.7W (Ta) Surface Mount TO-252 (DPAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMT10H009LK3-13 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2309 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.7W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9mOhm @ 20A, 10V