DMP45H21DHE-13
DigiKey Part Number
DMP45H21DHE-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMP45H21DHE-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMP45H21DHE-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP45H21DHE-13
Description
MOSFET P-CH 450V 600MA SOT223
Detailed Description
P-Channel 450 V 600mA (Tc) 12.5W (Tc) Surface Mount SOT-223-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4.2 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1003 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
12.5W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
450 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-223-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
21Ohm @ 300mA, 10V