DMP4015SPSQ-13
DigiKey Part Number
DMP4015SPSQ-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMP4015SPSQ-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMP4015SPSQ-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP4015SPSQ-13
Description
MOSFET P-CH 40V 8.5A PWRDI5060-8
Detailed Description
P-Channel 40 V 8.5A (Ta) 1.3W (Ta) Surface Mount PowerDI5060-8
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
47.5 nC @ 5 V
Mfr
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4234 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max)
1.3W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
PowerDI5060-8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11mOhm @ 9.8A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA