DMP1009UFDF-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 11 850
Datasheet
P-Channel 12 V 15A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount U-DFN2020-6 (Type F)
DMP1009UFDF-13
DigiKey Part Number
DMP1009UFDF-13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP1009UFDF-13
Description
MOSFET P-CH 12V 15A 6UDFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
44 nC @ 8 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±8V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1860 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
12 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
U-DFN2020-6 (Type F)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11mOhm @ 5A, 4.5V