DMNH4006SK3Q-13
DigiKey Part Number
31-DMNH4006SK3Q-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMNH4006SK3Q-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMNH4006SK3Q-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMNH4006SK3Q-13
Description
MOSFET N-CH 40V 20A/140A TO252
Detailed Description
N-Channel 40 V 20A (Ta), 140A (Tc) 2.2W (Ta) Surface Mount TO-252-3
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
51 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2280 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
2.2W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
TO-252-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6mOhm @ 86A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA