DMN3900UFA-7B
DigiKey Part Number
DMN3900UFA-7BTR-ND - Tape & Reel (TR)
DMN3900UFA-7BCT-ND - Cut Tape (CT)
DMN3900UFA-7BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN3900UFA-7B
Description
MOSFET N-CH 30V 550MA 3DFN
Detailed Description
N-Channel 30 V 550mA (Ta) 390mW (Ta) Surface Mount X2-DFN0806-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
950mV @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
0.7 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
42.2 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
390mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
X2-DFN0806-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
760mOhm @ 200mA, 4.5V