DMN2320UFB4-7B
DigiKey Part Number
31-DMN2320UFB4-7BTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMN2320UFB4-7BCT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMN2320UFB4-7BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN2320UFB4-7B
Description
MOSFET N-CH 20V 1A X2-DFN1006-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 20 V 1A (Ta) 520mW (Ta) Surface Mount X2-DFN1006-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
950mV @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
0.89 nC @ 4.5 V
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
71 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
520mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
X2-DFN1006-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
320mOhm @ 500mA, 4.5V