DMN2300UFB4-7B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 20 V 1.3A (Ta) 500mW (Ta) Surface Mount X2-DFN1006-3
DMN2300UFB4-7B
DigiKey Part Number
DMN2300UFB4-7BDITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMN2300UFB4-7BDICT-ND - Cut Tape (CT)
DMN2300UFB4-7BDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN2300UFB4-7B
Description
MOSFET N-CH 20V 1.3A 3DFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
950mV @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1.6 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±8V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
64.3 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
500mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
X2-DFN1006-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.5V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
175mOhm @ 300mA, 4.5V