DMN1150UFB-7B
DigiKey Part Number
DMN1150UFB-7BDITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMN1150UFB-7BDICT-ND - Cut Tape (CT)
DMN1150UFB-7BDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN1150UFB-7B
Description
MOSFET N-CH 12V 1.41A 3DFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 12 V 1.41A (Ta) 500mW (Ta) Surface Mount X1-DFN1006-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMN1150UFB-7B Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1.5 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±6V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
106 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
500mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
12 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
X1-DFN1006-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
150mOhm @ 1A, 4.5V