DESD5V2S2UT-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 23 454
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 1 440
Datasheet
Nexperia USA Inc.
9V Clamp 15A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
DESD5V2S2UT-7
DigiKey Part Number
DESD5V2S2UT-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DESD5V2S2UT-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DESD5V2S2UT-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DESD5V2S2UT-7
Description
TVS DIODE 5.2VWM 9VC SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DESD5V2S2UT-7 Models
Category
Power - Peak Pulse
260W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
165pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.2V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
6.4V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
9V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15A (8/20µs)