DDZX10C-7
DigiKey Part Number
31-DDZX10C-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DDZX10C-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DDZX10C-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDZX10C-7
Description
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 10 V 300 mW ±3% Surface Mount SOT-23-3
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±3%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms