DDZ6V8C-7
DigiKey Part Number
31-DDZ6V8C-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DDZ6V8C-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DDZ6V8C-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDZ6V8C-7
Description
DIODE ZENER 6.8V 470MW SOD123
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V 470 mW ±2.5% Surface Mount SOD-123
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±2.5%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
470 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
5 Ohms