DDZ5V6BQ-7
DigiKey Part Number
31-DDZ5V6BQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DDZ5V6BQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DDZ5V6BQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDZ5V6BQ-7
Description
DIODE ZENER 5.6V 470MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 470 mW ±3% Surface Mount SOD-123
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±3%
Package / Case
Power - Max
470 mW
Supplier Device Package
SOD-123
Impedance (Max) (Zzt)
11 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 2.5 V