D55V0M1B2WS-7
DigiKey Part Number
D55V0M1B2WS-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
D55V0M1B2WS-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
D55V0M1B2WS-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D55V0M1B2WS-7
Description
TVS DIODE 55VWM 100VC SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100V Clamp 2A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Category
Power - Peak Pulse
200W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
14pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
55V (Max)
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Breakdown (Min)
57V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
100V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2A (8/20µs)