D15V0X1B2LP-7B
DigiKey Part Number
31-D15V0X1B2LP-7BTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-D15V0X1B2LP-7BCT-ND - Cut Tape (CT)
31-D15V0X1B2LP-7BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15V0X1B2LP-7B
Description
TVS DIODE 15VWM 30V X1DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount X1-DFN1006-2
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
0.55pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
16.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
30V