BZX84C10T-7-F
DigiKey Part Number
BZX84C10T-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C10T-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84C10T-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C10T-7-F
Description
DIODE ZENER 10V 150MW SOT523
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 10 V 150 mW ±6% Surface Mount SOT-523
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-523
Power - Max
150 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms