BZT585B3V3T-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 3.3 V 350 mW ±2% Surface Mount SOD-523
BZT585B3V3T-7
DigiKey Part Number
BZT585B3V3T-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT585B3V3T-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT585B3V3T-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT585B3V3T-7
Description
DIODE ZENER 3.3V 350MW SOD523
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZT585B3V3T-7 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms