BZT52C8V2-13-F
DigiKey Part Number
BZT52C8V2-13-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C8V2-13-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C8V2-13-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C8V2-13-F
Description
DIODE ZENER 8.2V 370MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 8.2 V 370 mW ±6% Surface Mount SOD-123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52C8V2-13-F Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 nA @ 5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
370 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms