BZT52C4V3-7-F
DigiKey Part Number
BZT52C4V3-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C4V3-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C4V3-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C4V3-7-F
Description
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.3 V 500 mW ±7% Surface Mount SOD-123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52C4V3-7-F Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±7%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms