BZT52C3V3T-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 32 977
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 9 007
Datasheet
Nexperia USA Inc.
Comchip Technology
Comchip Technology
Diotec Semiconductor
In Stock: 13
Diotec Semiconductor
In Stock: 194
onsemi
Zener Diode 3.3 V 300 mW ±6% Surface Mount SOD-523
BZT52C3V3T-7
DigiKey Part Number
BZT52C3V3T-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C3V3T-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C3V3T-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C3V3T-7
Description
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZT52C3V3T-7 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-523
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms