BZT52C24-7 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | BZT52C24-7DITR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZT52C24-7 |
Description | DIODE ZENER 24V 500MW SOD123 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 24 V 500 mW ±6% Surface Mount SOD-123 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BZT52C24-7 Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 16.8 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) | Operating Temperature -65°C ~ 150°C |
Part Status Discontinued at DigiKey | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±6% | Supplier Device Package SOD-123 |
Power - Max 500 mW | Base Product Number |
Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms |