BZT52C20Q-7-F | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZT52C20Q-7-F |
Description | DIODE ZENER 20V 370MW SOD123 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 20 V 370 mW ±6% Surface Mount SOD-123 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Mfr | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±6% | Package / Case |
Power - Max 370 mW | Supplier Device Package SOD-123 |
Impedance (Max) (Zzt) 55 Ohms | Base Product Number |
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 14 V |