BZT52C10S-7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 6 753
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Comchip Technology
Comchip Technology
Nexperia USA Inc.
In Stock: 564
Zener Diode 10 V 200 mW ±6% Surface Mount SOD-323
SOD-323
BZT52C10S-7
DigiKey Part Number
BZT52C10SDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C10SDICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C10S-7
Description
DIODE ZENER 10V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZT52C10S-7 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms