B2100AQ-13
DigiKey Part Number
31-B2100AQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-B2100AQ-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-B2100AQ-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B2100AQ-13
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMA
Detailed Description
Diode 100 V 2A Surface Mount SMA
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
8 µA @ 100 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
75pF @ 4V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
2A
Supplier Device Package
SMA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 2 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)