AP7366EA-33SN-7
DigiKey Part Number
31-AP7366EA-33SN-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7366EA-33SN-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7366EA-33SN-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7366EA-33SN-7
Description
IC REG LIN 3.3V 600MA 6DFN2020
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 600mA U-DFN2020-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP7366EA-33SN-7 Models
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Digi-Reel®
PSRR
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
U-DFN2020-6
Voltage Dropout (Max)
210mV @ 600mA