AP7363-18D-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AP7363-18D-13 |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO252-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-252-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AP7363-18D-13 Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 1.2 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 65dB ~ 61dB (120Hz ~ 1kHz) |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Supplier Device Package TO-252-3 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 0.24V @ 1.5A |