AP7354D-15W5-7
DigiKey Part Number
AP7354D-15W5-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP7354D-15W5-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP7354D-15W5-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7354D-15W5-7
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-25
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 150mA