AP7313-18SAG-7
DigiKey Part Number
AP7313-18SAG-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP7313-18SAG-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP7313-18SAG-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7313-18SAG-7
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP7313-18SAG-7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
75 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
85 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
65dB (100Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V