AP7115-15WG-7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Diodes Incorporated
In Stock: 3 000
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 3 000
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-25
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AP7115-15WG-7
DigiKey Part Number
AP7115-15WG-7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7115-15WG-7
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT-25
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AP7115-15WG-7 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 150mA