AP2127K-4.75TRG1
DigiKey Part Number
31-AP2127K-4.75TRG1TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP2127K-4.75TRG1CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP2127K-4.75TRG1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2127K-4.75TRG1
Description
IC REG LIN 4.75V 300MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
PSRR
63dB ~ 45db (100Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.75V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 300mA