AP2127K-1.8TRG1
DigiKey Part Number
AP2127K-1.8TRG1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2127K-1.8TRG1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2127K-1.8TRG1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2127K-1.8TRG1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP2127K-1.8TRG1 Models
PSRR
68dB ~ 54dB (100Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 300mA