AP2114H-3.3TRG1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 12 514
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 4 660
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3
Diodes Low Dropout Regulators | Digi-Key Daily
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AP2114H-3.3TRG1
DigiKey Part Number
AP2114H-3.3TRG1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2114H-3.3TRG1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2114H-3.3TRG1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2114H-3.3TRG1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AP2114H-3.3TRG1 Models
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
PSRR
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 1A