AP2112M-3.3TRG1
DigiKey Part Number
AP2112M-3.3TRG1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2112M-3.3TRG1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2112M-3.3TRG1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2112M-3.3TRG1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 600MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 600mA 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP2112M-3.3TRG1 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 600mA