AP1509-50SG-13
DigiKey Part Number
AP1509-50SGDITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP1509-50SGDICT-ND - Cut Tape (CT)
AP1509-50SGDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP1509-50SG-13
Description
IC REG BUCK 5V 2A 8SOP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 2A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP1509-50SG-13 Models
Category
Voltage - Input (Max)
22V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
150kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-SOP
Voltage - Input (Min)
4.5V