AP1506-50T5RL-U is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Texas Instruments
In Stock: 448
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 360
Datasheet
Similar
In Stock: 1 060
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 3A TO-220-5 Formed Leads
AP1506-50T5RL-U
DigiKey Part Number
AP1506-50T5RL-UDI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP1506-50T5RL-U
Description
IC REG BUCK 5V 3A TO220-5R
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AP1506-50T5RL-U Models
Category
Voltage - Input (Max)
22V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Discontinued at DigiKey
Frequency - Switching
150kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
TO-220-5R
Voltage - Input (Min)
4.5V